Teslim aldığım araç arızalı, ne yapmalıyım?

Arıza durumunu fark ettiğiniz anda, aracı teslim aldığınız yerden henüz ayrılmadıysanız teslim aldığınız firma veya görevli personele durumu iletiniz. Ayrıldıktan sonra fark ettiyseniz eğer hemen rezervasyon ekibimizi arayarak Gaaraj’dan destek alabilirsiniz.

Teslim aldığım araç kirli, ne yapmalıyım?

Durumu hemen aracı teslim aldığınız firmaya veya aracı getiren görevli personele iletebilirsiniz. Yolculuğa başladıktan sonra fark ettiyseniz hemen rezervasyon ekibini arayıp durumu Gaaraj’a iletebilirsiniz. Ya da resmini çekip mobil uygulamamız üzerinden Gaaraj’a iletebilirsiniz. Konu hakkında en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Trafik cezalarında uygulama nasıldır?

Trafik kurallarının ihlalinden doğacak her türlü sorumluluk ve maddi ceza kullanıcıya aittir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir.

Araç kaza yaparsa veya çalınırsa ne yapmalıyım?

Herhangi bir kazaya uğramanız durumunda, aracın yeri değiştirilmeden kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması ya da en yakın polis yada jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ve aracı kiraya veren firmaya bilgi verilmesi zorunludur. Araç çalınması durumunda; En yakın polis yada jandarma  karakoluna başvurularak […]

Araç teslimatını farklı bir noktaya yapmak istiyorum, yardımcı olabilir misiniz?

Aracı İstanbul ili sınırları içerisinde, çağrı merkezimize konum bilgisi vererek iade edebilirsiniz.

Süresini uzatmak istediğim araç kiraya verilmiş, ne yapabilirim?

Gaaraj.com üzerinden anlık kiralama yapılabildiği için size uygun başka bir araç kiralayıp yolculuğunuza devam edebilirsiniz veya süresini uzatmış olduğunuz araçla da yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Aracı teslim aldıktan sonra kira süresini uzatmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Mobil uygulamamız, çağrı merkezimiz ya da  web sayfamız üzerinden aracı tekrar kiralayabilirsiniz.

Kiraladığım araç arızalandı. Ne yapmalıyım?

Çağrı merkezimizi arayarak ya da sözleşme üzerinde bulunan ietişim numaralarından bidirim yapılabilir.

Kiralama süresi bitmesi ve teslimatın gecikmesi durumunda süreç nasıl olur?

Araç iadesinde 3 saate kadar olan gecikmelerde her saat için sözleşmede uygulanan kira fiyatının 1/3’ü, 3 saati aşan gecikmelerde araca ait 1 günlük kira bedeli alınır.