Para iadesi talebi nasıl gerçekleştirilir?

Sürücü (kullanıcı) aracı aldıktan sonraki ilk 24 saat içinde “Seyahat Sorununu” Gaaraj.com’a bildirmelidir (Fotoğraf veya diğer kanıtlar ile). Bilgi veya işbirliği taleplerimize gerekli süre içinde yanıt vermelidir. Talebine olumlu cevap alabilmesi için ; Seyahat sorununa doğrudan ya da dolaylı neden olmuş olmamalı. Seyahat sorununu Garaaj.com’a iletmeden önce üye işyeri ile çözmeye çalışmış olmalıdır.

“Seyahat Sorunu” ifadesini açıklar mısınız?

Seyahat sorunu 3 kategoride incelenir: Üye işyeri rezervasyonu kiralama süresine 24 saatten daha az kala bir sürede rezervasyon iptali yaparsa veya kullanıcı teslim durumunda aracın yerine ulaşmasını sağlayamaz ise, Sitede belirtilen araç detayları açıklaması aracın kendisi ile örtüşmez ise (araç özellikleri, güvenilirliği, hasar durumu vs.) Araç genel anlamda ya da açıklandığı gibi temiz değil ise […]

Kullanıcı hangi durumlarda iade isteyebilir?

Araç Gaaraj.com standartlarını karşılamadığı için “Seyahat Sorunu” yaşarsa, sürücü (kullanıcı) para iade politikasına uygun olarak iade isteyebilir. Müşteri kendi isteğiyle aracı erken iade ediyorsa, ücret iadesi yapılmaz.

Rezervasyon iptali ve iade işlemleri nasıl gerçekleşir?

Araç teslimat süresinden, 24 saat öncesine kadar ücretsiz iptal edilebilir. Araç teslimat süresine 24 saatten daha kısa bir süre kalan iptal işlemlerinde ise %20 kesinti yapılır.

Kullanıcı hesabımla sisteme giriş yaparak rezervasyon iptali yapabilir miyim?

Rezervasyonlarınızı sadece çağrı merkezi üzerinden iptal edebilirsiniz.